Fakty i mity dotyczące Zakopanego


Zakopane jest uznawane jako jedno z najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić  w górach. Zimowa stolica Polski cieszy się nieustannie ogromną popularnością wśród turystów. Oto kilka ciekawostek, które ściśle są związane z tym malowniczym regionem.

Zakopane pojawiło się na mapie Polski ok 400 lat temu. Nazwa Zakopane również posiada swoją historię. Lokalna legenda głosi, że kiedyś pewien mężczyzna postanowił przekopać spory kawałek ziemi w okolicy Tatr. Mieszkańcy zaczęli nazywać ten teren kopane, a że mężczyzna, który kopał teren, mieszkał za tym miejscem, miasto to zaczęto nazywać Zakopane. Ciekawostek związanych z ta miejscowością jest mnóstwo. To właśnie w Zakopanem pojawił się telegraf i oświetlenie, a także poczta. 

Dodatkowo Krupówki również mają swoją historię. W dawnych czasach Krupówki przebiegały przez polanę , która należała do rodziny Krupowskich. Dziś ulica ta ma ok jednego kilometra długości i jest najbardziej popularną ulicą w Polsce. Warto wiedzieć, że Zakopane jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce. Oprócz licznych szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności, znajduje się również największa skocznia narciarska – Wielka Krokiew, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

Zakopane posiada również swoje tajemnice. Jedną z nich, opuszczony pensjonat Sanato, który  według niektórych, jest najmroczniejszym miejscem w Zakopanem. Opuszczony, czteropiętrowy budynek, według licznych doniesień, jest miejscem, które starszy. Według lokalnych opowieści, klamki w tym sanatorium się ruszają, a okna uderzają w równym dźwięku. Ciekawym zjawiskiem jest również widmo Brockenu, według licznych opowieści, górale nie lubią wspominać tego optycznego zjawiska. Według legend, kto ujrzy widmo Brockenu, zginie w górach.

Czas na relaks

Ciekawostek zakopiańskich jest mnóstwo. Jednak warto po historiach i opowieściach, udać się w odpowiednie miejsce by odpocząć. Wyjątkowe apartamenty i pokoje o wysokim standardzie, z widokiem na majestatyczne góry, na długo zapadną w naszą pamięć oraz spowodują, że oderwiemy się na chwilę, zapominając o stresie, który towarzyszy nam codziennie.  

Wróć do bloga